napis alt
napis alt
Zdrowie
Zdrowie

W naszej hodowli zdrowie jest priorytetem. Nigdy nie dopuścilibyśmy do rozrodu zwierząt chorych, podejrzanych o nosicielstwo, czy mających jakiekolwiek poważne problemy zdrowotne. Z punktu widzenia hodowcy niezwykle istotne są dla nas wszelkie informacje o problemach zdrowotnych naszych szczeniąt. Zawsze staramy się pomóc w każdej nawet najbanalniejszej sprawie a oby tych poważnych było jak najmniej.

 

Posokowce są rasą zdrową i odporną. Bardzo często dożywają wieku około 12-15 lat. Niestety, jak w każdej rasie tak i tu, występują czasem choroby nerek, wątroby, nowotwory. Niemałą rolę odgrywają tu czynniki środowiskowe a w pewnym stopniu też i dziedziczne. Bardzo ważne jest zabezpieczenie psa przed kleszczami. Choroby odkleszczowe, zwłaszcza borelioza, babeszjoza powodują często nieodwracalne zmiany w organizmie a nawet śmierć.

 

W rasie nie ma obowiązkowych badań w kierunku dysplazji stawów biodrowych, niemniej jednak dysplazja występuje i odpowiedzialny hodowca powinien wziąć to pod uwagę planując krycia. Prześwietlenia wykazały u obu naszych suczek HD A/A. Takie same wyniki miały psy – ojcowie miotów.

 

Więcej informacji na temat zdrowia można znaleźć na forum www.posokowce.com.pl oraz w Bazie Rodowodowej Posokowców, nieocenionej pomocy dla nas hodowców a także wszystkich obecnych i przyszłych właścicieli.

 

Trudniejsza sytuacja zdrowotna panuje w naszej drugiej rasie. Hiszpańskie psy dowodne, zwłaszcza te pochodzące z ojczyzny rasy, nie są wolne od wielu chorób, takich jak:

  • dysplazja stawów biodrowych HD i łokciowych ED
  • prcd-PRA – postępujący zanik siatkówki
  • RD – dysplazja siatkówki
  • goniodysplazja - anomalia budowy oczu mogąca prowadzić do jaskry
  • inne genetyczne choroby oczu, jak ektropium, entropium, distichiasis, katarakta i inne
  • choroby tarczycy, zwłaszcza wrodzona niedoczynność CHG
  • NAD - neuroaxonal dystrophy
Rasa jest generalnie odporna, zdrowa, niezmieniona przez czlowieka i niewydelikacona. Jednak nawet w najzdrowszej rasie poprzez nieodpowiedzialne krycia hodowcy mogą narobić wiele złego.... Niestety w ojczyźnie rasy (i nie tylko) dylemat hodowlany „typ czy zdrowie” bardzo często przeważa się na korzyść typu. Stąd piękne psy, o doskonałych proporcjach, szacie… ale często chore lub nieprzebadane. Na szczęście ostatnio sytuacja nieco się polepsza i miejmy nadzieję, że wkrótce wzrastająca świadomość hodowlana w ojczyźnie rasy pozwoli na większą popularyzację testów i podniesienie zdrowotnego poziomu rasy. 

Mimo większej tolerancji w innych krajach europejskich a także braku odpowiednich zaleceń co do testów w Polsce, my zdecydowaliśmy się na bardzo rygorystyczne przestrzeganie wymogów zdrowotnych. Jak do tej pory rodzice we wszystkich naszych skojarzeniach mieli najlepsze wyniki: HD A/A, ED 0/0 (oczywiście ocenione przez specjalistów ZKwP i wpisane do rodowodu), prcd-PRA N/N, CHG N/N, NAD N/N (badania Optigen lub Laboklin), wolni od genetycznych chorób oczu (certyfikat ECVO lub EESVO plus Gonioskopia), w tym także  goniodysplazji. Badania genetyczne wykonujemy wyłącznie w renomowanych laboratoriach, które stosują specjalistyczne testy skierowane do konkretnych ras, badają mutacje w tych rasach występujące..... unikamy masówek, pakietów i promocji tak często ostatnio oferowanych przez laboratoryjny biznes.... Odnośnie dysplazji ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że jest to problem dotyczący genetyki populacji, o wiele większą gwarancję zdrowia daje zdrowa cała "psia rodzina", nie tylko rodzice. W tej kwestii możemy się poszczycić naprawdę pokaźnym zbiorem doskonałych wyników badań.... Robimy wszystko co w naszej mocy by zminimalizowac ryzyko.... ale całkowitej gwarancji zdrowia dać nie możemy, byłoby to niepoważne i nieodpowiedzialne z naszej strony.

 

Oczywiście znalezienie odpowiedniego pod tym względem reproduktora, żeby jeszcze przy tym był piękny eksterierowo, pasował do naszej suczki i miał odpowiedni charakter nigdy nie jest łatwe, ale udaje się i mamy ogromną satysfakcję z tego powodu.


Nie bez znaczenia jest też sprawa dziedziczenia kolorów, bardzo skomplikowana, ale dzięki dostępnym testom genetycznym, naszym wieloletnim obserwacjom miotów (swoich i nie swoich), ciagłemu zgłębianiu wiedzy genetycznej a także pasji do rozgryzania genetycznych zagadek udało się ten problem rozwikłać. Oczywiście zdarzają się male niespodzianki, ale umiemy już z dużym prawdopodobieństwem prognozować, co się może urodzić a co na pewno nie. 

Mając na uwadze nasze wieloletnie zaangażowanie w popularyzacje tej rasy w Polsce, bardzo byśmy chcieli, żeby nasze trudy nie poszły na marne i dalszy rozwój hodowli nie zaprzepaścił naszych starań o zdrowie urodzonych w Polsce Hiszpanków.© bona-espero.pl | CMS system zarządzania treścią 3w-cms | engine solidside