napis alt
napis alt
Aktualności
Aktualności

Od dłuższego już czasu obserwujemy, że kynologiczny światek przeniósł się z aktualnościami na Facebook, który jest bardziej bezpośredni, prostszy i szybszy.... tak więc postanowiliśmy i my ograniczyć dotychczasowe częste i drobiazgowe wpisy w aktualnościach... będziemy tu tylko podawać najważniejsze informacje z kolejnych lat. Zapraszamy do oglądania zdjęć i komentowania bieżących wydarzeń na profil: Małgorzata Jakubas (Bona Espero Fci) oraz stronę FB: Bona Espero FCI-Hiszpanski Pies Dowodny-Hodowla.

Na tej stronie internerowej przedstawiamy całą historię i teraźniejszość naszej hodowli. Strona powstawała i ewoluowała przez wiele lat, nie zmienialiśmy jej formuły, uznając, że nawet jej lekka "staroświeckość" ma swój urok i jest dla nas bezcenna. Znajdziecie tu wszystkie nasze psy, te żyjące i te, ktore odeszły za Tęczowy Most, szczegółowo opisane, wszystkie nasze mioty wraz z dokładnym opisem rodziców (zwłaszcza badania zdrowotne i tytuły), wszystkie szczenięta, ich imiona, umaszczenia i miejsca gdzie żyją, dostępne w Polsce reproduktory, które pochodzą z naszej hodowli a także wszystkie wystawy, w których uczestniczyliśmy. Nie mamy nic do ukrycia i bardziej liczy się dla nas treść niż forma.
Hodujemy z pasją popartą kilkunastoletnim doświadczeniem i ciągłym poszerzaniem wiedzy... w myśl zasady "hodować znaczy polepszać".
Prowadzimy własną linię żenską, jak do tej pory 5-pokoleniową... aktualnie mamy 2 suczki hodowlane:
GUADIANA GINEBRA Bona Espero "Jinx"
NOELIA Bona Espero
Wszystkie suczki są gruntownie przebadane z jak najlepszymi wynikami zdrowotnymi. Przywiązujemy dużą wagę do charakteru i oczywiście eksterieru, żeby psy z naszej hodowli jak najbardziej przypominały hiszpanski pierwowzór rasy.
Mieszkają z nami też 4 Weteranki... jak ten czas leci.... Wszystkie nasze suczki pozostają z nami do końca swoich dni, nie może być inaczej, u nas jest im najlepiej i nie muszą "zwalniać miejsca" młodszym:
AQUA Canis Marinus "Beza - ur. w 2007
LIBRA Bona Espero - ur. w 2009
ONDA Bona Espero "Perła" - ur. w 2012
FARFALLA Bona Espero - ur. w 2014
...wszystkie w bardzo dobrym zdrowiu i formie, są zwieńczeniem naszej historii hodowlanej i też wiele nas uczą.
Wystawy nie są dla nas priorytetem, ale jako hodwocy staramy się jednak, żeby nasze suczki były oceniane przez wielu sędziów. Prawie wszystkie są Multichampionkami i Interchampionkami. 
Właścicielom naszych szczeniąt oferujemy wszechstronną pomoc i wsparcie.
Zainteresowani szczeniętami otrzymują od nas obszerne i przejrzyste informacje o naszej hodowli i naszych suczkach, oraz oczywiście o rasie... bez ubarwiania i słodzenia, ale z prawdziwą miłością.
Rok 2022

Przedstawiamy kalejdoskop miłych, niezapomnianych zdarzeń kynologicznych mijającego roku 2022. Było ich znacznie więcej ale musieliśmy dokonać SELEKCJI … jak to w hodowli.
Po dwuletniej covidovej przerwie wydaje  się, że powróciliśmy do względnej kynologicznej normalności. Względnej… bo coś jednak się przewartościowało, coś się bezpowrotnie zmieniło….Ogromny i nieoczekiwany wzrost zainteresowania szczeniętami to coś, czego świadomi i odpowiedzialni hodowcy bardzo się obawiali i co się niestety sprawdza, spowodował wielki wysyp nowych hodowli i szczeniąt we wszystkich rasach. I tak jak było do przewidzenia boom powoli mija a psy pozostały, nie zawsze przemyślane decyzje, podjęte pod wpływem emocji, niedobrane rasy, kupowane na szybko a często przerastające możliwości i czasowe, i finansowe, i mentalne. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ta niecodzienna sytuacja nie odbije się na jakości naszej rasy a hodowcy stanęli i stać będą na wysokości zadania i nie obniżą poprzeczki.

A teraz czas na podsumowanie naszego kynologicznego życia i prezentację składanki pięknych, niezapomnianych chwil. W 2022 roku po raz drugi w historii naszej hodowli urodziły się 3 mioty i bynajmniej nie było to wynikiem boomu... po prostu taki był plan od dawna i w koncu po 17 latach przyszedł ten czas. W styczniu Farfalka została mamą, w maju Jinx i w sierpniu Noelka…. Urodziły kolejno: 4, 8 i 7 szczeniąt. Wszystkie szczenięta znalazły super domy ... a my zyskaliśmy nowych Przyjaciół. Kilka szczeniąt poszło do domów, gdzie już są psy z naszej hodowli ... to dla nas ogromna satysfakcja i bardzo się cieszymy z zaufania, jakim nas obdarzacie.

Jako asystent kynologiczny brałam udział w wystawach, przeglądach hodowlanych oraz testach psychicznych i egzaminach w naszym Oddziale ZKWP Bielsko-Biała.

NOELIA Bona Espero ukończyła w tym roku Championat Słowacji i Czech a po odchowie szczeniąt uczestniczyła w wystawie w Bratysławie i ukończyła Interchampionat... Grand Championat Polski na ukończeniu.

Dość niespodziewanie, decyzją chwili, bo dlaczego nie, w wieku 8 lat w świetnej kondycji powróciła na ringi nasza FARFALLA Bona Espero, żeby w pięknym stylu, w ciągu 2 tygodni zrobić Championat Polski Weteranów, zdobywając przy tym 2 razy tytuł Najlepszego Weterana w Rasie, Zwycięstwo Polski Weteranów (Kielce 2022) oraz Zwycięstwo Rasy w rodzinnej stawce.

Uczestniczyliśmy też w bardzo miłym spotkaniu podsumowującym Ranking Wystawowy 2021 Oddziału Bielsko-Biała, tym razem mimo covidowycch zakłóceń lareatkami zostały NOELIA i ONDA. Zweryfikowaliśmy też przy tej okazji nasze podejście do wystaw... wiele się zmieniło przez tych kilkanaście lat naszej kynologicznej przygody. Wystawy przestały być tym czym były, okazją do miłych spotkan, wymiany doświadczen a przede wszystkim prezentacją i oceną materiału hodowlanego ... stały się festiwalem komercji ... przykre, ale cóż... to się już nie zmieni. W każdym razie po kilkunastu latach obcowania z rasą na wszystkich jej etapach życia i na wielu płaszczyznach, mając duże doświadczenie kynologiczne, nie tylko hodowlane ale także w pracy na ringach jako asystent sędziego, potrafimy sami ocenić swoje psy, wychwycić wszystkie ich plusy dodatnie i ujemne", żeby dokonywać dobrych wyborów czyli prowadzić dobrą selekcję.

W mijającym roku była okazja do wielu spotkań towarzyskich i socjalizacyjnych, zarówno w Ośrodku Szkoleniowym w Jaworzu jak i u nas przy okazji odwiedzin szczeniąt. Dziękujemy naszym ludzko-psim przyjaciołom za miłe towarzystwo, wymianę doświadczeń i fajną atmosferę. Były też oczywiście sympatyczne wizyty naszych "starszych" szczeniąt, które zawsze dzielnie nas wspomagają w socjalizacji. Cieszymy się, że dobrze im się wiedzie, mamy fajny kontakt z Nowymi Rodzinami, cieszymy się z sukcesów i pomagamy w razie potrzeby.

W tym roku SCOOTER Bona Espero ukończył Championat Polski, Słowacji oraz Grand Championat Polski.... Grand Championat Słowacji oraz Interchampionat w trakcie realizaji. 2 młode suczki ze „świętojańskich” miotów 2021: QUEEN MARGOT „Margolcia” i DINEGRA DIABOLINA „Dżaga” Bona Espero zrobiły Młodzieżowe Championaty Polski i rozpoczęły dorosłe Championaty i Interchampinaty. Margolcia stanęła także na pudle zdobywając BOG – 2 miejsce, a Dżaga uzyskała także tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Polski (Kielce 2022). Jej brat miotowy DIAMANTE NEGRO „Madras” mieszkający w Niemczech na wystawie w Karlsruhe uzyskała 2 razy CAC, CACIB i BOS tym samym rozpoczynając Championat Niemiec oraz Interchampionat. Niedługo potem, po skompletowaniu wszystkich zalecanych dla rasy badań, z jak najlepszymi wynikami, uzyskał w Kassel uprawnienia reproduktora. Na wystawie w Nowym Dworze Mazowieckim miały  swój debiut: XANTOBELLA uzyskujac tytuł Zwycięzcy Młodzieży i Najlepszego Juniora w Rasie oraz TARIFA PLAYA - Najlepszego Szczenięcia w Rasie

Najbardziej jednak cieszymy się z tego, że nasze psy i ich szczenięta są zdrowe, wesołe, aktywne i ... nie odbiegają od wzorca rasy zarówno pod względem eksterieru jak i charakteru. Cieszymy się z satysfakcji ich Rodzin, przyjaźni i zaufania jakim nas obdarzają. Życzymy wszystkim Opiekunom, Przyjaciołom i Sympatykom Hiszpanków dobrego, zdrowego Roku 2023!

 

Rok 2021
Rok 2021 za chwilę przejdzie do historii... drugi COVIDOWY, drugi inny ... ale zaczynamy się przyzwyczajać, jakoś trzeba z tym żyć. Jaki był w kynologii? Znów trochę inny, bo coś się przewartościowało, coś się zmieniło i nigdy już nie będzie tak jak było.
Ogromny i nieoczekiwany wzrost zainteresowania szczeniętami to coś, czego świadomi i odpowiedzialni hodowcy bardzo się obawiali i co się niestety sprawdza, spowodował wielki wysyp nowych hodowli i szczeniąt we wszystkicj rasach. I tak jak było do przewidzenia boom powoli mija a psy pozostały, nie zawsze przemyślane decyzje, podjęte pod wpływem emocji, niedobrane rasy, kupowane na szybko a często przerastające możliwosci i czasowe, i finansowe, i mentalne. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ta niecodzienna sytuacja nie odbije się na jakości naszej rasy a hodowcy stanęli i stać będą na wysokości zadania i nie obniżą poprzeczki.
A teraz czas na podsumowanie naszego kynologicznego życia i prezentację składanki pięknych, niezapomnianych chwil. W 2021 roku po raz pierwszy w historii naszej hodowli urodziły się 3 mioty i bynajmniej nie było to wynikiem boomu... po prostu taki był plan od dawna i w koncu po 17 latach przyszedł ten czas. W marcu Farfalka została mamą a w czerwcu Jinx i Noelka. W czerwcu stanęliśmy przed niecodziennym wyzwaniem, obydwa mioty urodziły się jednego dnia, razem 13 szczeniąt. Mimo obaw odchów przebiegał sprawnie, zdrowo, latem było to trochę łatwiejsze zarówno pod względem logistycznym jak i socjalizacyjnym. Wszystkie szczenięta znalazły super domy ... a my zyskaliśmy nowych Przyjaciół. Kilka szczeniąt poszło do domów, gdzie już są psy z naszej hodowli ... to dla nas ogromna satysfakcja i bardzo się cieszymy z zaufania, jakim nas obdarzacie.
Jako asystent kynologiczny brałam udział w wystawie, przeglądach hodowlanych oraz testach psychicznych i egzaminach w naszym Oddziale ZKWP Bielsko-Biała. NOELIA Bona Espero (Młodzieżowy Champion Polski), po odchowie szczeniąt uczestniczyła w kilku wystawach i ukonczyła Championat Polski oraz rozpoczęła Chamionat Słowacji i Interchampionat.
Dość niespodziewanie, w wieku 9,5 roku w świetnej kondycji powróciła na ringi nasza Perełka czyli ONDA Bona Espero, żeby w pięknym stylu, w ciągu 2 tygodni zrobić Championat Polski Weteranów, zdobywając przy tym 2 razy Zwycięstwo Rasy w silnej stawce.
Uczestniczyliśmy też w bardzo miłym spotkaniu podsumowującym Ranking Wystawowy 2020 Oddziału Bielsko-Biała, w którym to NOELIA zajęła 1. miejsce w Grupie VIII. Covid nieco zakłócił wystawową "karierę" Noelki, która jak na razie jest "tylko" Młodzieżowym Championem Polski i Championem Polski.
W mijającym roku była okazja do wielu spotkan towarzyskich i socjalizacyjnych, zarówno w Ośrodku Szkoleniowym w Jaworzu jak i u nas przy okazji odwiedzin szczeniąt. Już na początku roku zimą zaczęliśmy tradycję Beskidzkich Spotkan rasy, wspólnych spacerow po górskich szlakach, latem była powtórka a mamy nadzieję że będziemy je kontynuować.
Dziękujemy naszym ludzko-psim przyjaciołom za miłe towarzystwo, wymianę doświadczen i fajną atmosferę. Były też oczywiście sympatyczne wizyty naszych "starszych" szczeniąt, które zawsze dzielnie nas wspomagają w socjalizacji. Cieszymy się, że dobrze im się wiedzie, mamy fajny kontakt z Nowymi Rodzinami, cieszymy się z sukcesów i pomagamy w razie potrzeby.
W tym niełatwym czasie SCOOTER Bona Espero rozpoczął dorosły Championat Polski, VIENTO DEL MAR "Heban" championat ukonczył. Obaj dołączyli do grona pełnoprawnych polskich reproduktorów z naszym przydomkiem, z kompletem badan zdrowotnych i pięknymi osiągnięciami wystawowymi. ZARIANNA w dalszym ciągu robi niesamowite postępy w szkoleniach z posłuszenstwa i noseworku, uzyskała również uprawnienia suki hodowlanej w nowopowstałej hodowli Bona Amo, z którą jesteśmy zaprzyjaźnieni i mamy wspólne cele. W tym roku dołączyła tam kolejna suczka od nas WOLLY UNICORN GIRL Bona Espero czyli "Irysek", która też już zaczyna szkolenia. SAGITTA Bona Espero "Frutti" zdała egzaminy i uzyskała certyfikat psa ratowniczego. FLORES "Fred" po raz czwarty i piąty został ojcem, w tym między innymi naszego pierwszego "autorskiego" miotu, po obydwojgu rodzicach z naszym przydomkiem. Ojcem został też YASUMI Bona Espero "Wafel" w swojej aktualnej hodowli Pies De Perro.
Opiekunom, Przyjaciołom i Sympatykom Hiszpanków życzymy pomyślnego, zdrowego i NORMALNEGO Roku 2022!

 
Rok 2020
Rok 2020 przeszedł do historii... rok dziwny, pełen zupełnie nieoczekiwanych wydarzeń, obaw i niepewności... po prostu INNY.
Jaki był w kynologii? też inny, choć staraliśmy się żyć w miarę normalnie, na tyle na ile się dało :-) Podsumowując nasze kynologiczne życie okazuje się, że nie było tak źle :-) a patrząc na tę składankę zdjęć mogę powiedzieć, że nawet baaaaardzo dobrze i pięknie :-)
W 2020 urodziły się w naszej hodowli 2 mioty, w styczniu i kwietniu. Mimo obaw odchów przebiegał sprawnie, zdrowo, wszystkie szczenięta znalazły super domy... a my zyskaliśmy nowych Przyjaciół. Nawet udało się zorganizować małe międzynarodowe spotkanko hodowlane przy okazji odbiorów... rzutem na taśmę, tuż przed lockdownem :-)
Pozostawiona w hodowli suczka HEIKE z miotu styczniowego (pierwsza urodzona w Polsce bezogonkowa) rośnie zdrowo i wesoło :-)
Latem kilkakrotnie jako asystent kynologiczny brałam udział w przeglądach hodowlanych oraz testach psychicznych i egzaminach w naszym świetnym, przyjaznym ludziom i psom Oddziale ZKwP Bielsko-Biała. Uczestniczyliśmy też dwukrotnie w kursach z zakresu genetyki prowadzonych przez Katarzynę Adamus-Fiszer.
NOELIA Bona Espero (Młodzieżowy Champion Polski) uzyskała uprawnienia suki hodowlanej, po czym udało się jeszcze zaliczyć kilka wystaw i rozpocząć Championaty Polski i Czech a także spotkać się w miłym towarzystwie przyjaciół-wystawców.
Uczestniczyliśmy też w bardzo miłym spotkaniu podsumowującym Ranking Wystawowy 2019 Oddziału Bielsko-Biała, w którym to nasze suczki GUADIANA GINEBRA "Jinx" i NOELIA zajęły 1. i 2. miejsce w Grupie VIII a Jinx także 3. miejsce Best in Show.
W sezonie letnim i jesiennym kontynuowaliśmy spotkania socjalizacyjne w Ośrodku Szkoleniowym w Jaworzu. Dziękujemy naszym ludzko-psim Przyjaciołom za miłe towarzystwo, wymianę doświadczeń i fajną atmosferę.
W minionym roku odzwiedziło nas też kilka naszych szczeniąt... są to zawsze miłe i wzruszające spotkania. Cieszymy się, że dobrze im się wiedzie, mamy przyjazny kontakt z Nowymi Rodzinami, cieszymy się z sukcesów i pomagamy w razie potrzeby. W tym niełatwym czasie NARCISO RICO Bona Espero (Młodzieżowy Champion Polski) rozpoczął dorosły Championat PL, VIENTO DEL MAR "Heban" również zaliczył w tym roku badania i zdobył uprawnienia reproduktora, SCOOTER zaczął wystawy, ZARIANNA, jeszcze w wieku szczenięcym i młodzieżowym robi niesamowite postępy w szkoleniach z posłuszeństwa i zaliczyła egzaminy II stopnia, PRIMABELLA, suczka mieszkająca w Czeskiej Pradze, urodziła swoje pierwsze szczenięta a FLORES "Fred" po raz czwarty został ojcem :-)
Najbardziej jednak cieszymy się z tego, że są zdrowe, wesołe, aktywne i ... nie odbiegają od wzorca rasy zarówno pod względem eksterieru jak i charakteru. Cieszymy się z satysfakcji ich Rodzin, przyjaźni i zaufania jakim nas obdarzają. Życzymy wszystkim Opiekunom, Przyjaciołom i Sympatykom Hiszpanków dobrego i NORMALNEGO Roku 2021 !

 © bona-espero.pl | CMS system zarządzania treścią 3w-cms | engine solidside