napis alt
napis alt
Gesundheit
Gesundheit

W naszej hodowli zdrowie jest priorytetem. Nigdy nie dopuścilibyśmy do rozrody zwierząt chorych, podejrzanych o nosicielstwo, czy mających jakiekolwiek poważne problemy zdrowotne. Z punktu widzenia hodowcy niezwykle istotne są dla nas wszelkie informacje o problemach zdrowotnych naszych szczeniąt. Zawsze staramy się pomóc w każdej nawet najbanalniejszej sprawie a oby tych poważnych było jak najmniej.

 

Posokowce są rasą zdrową i odporną. Bardzo często dożywają wieku około 12-15 lat. Niestety, jak w każdej rasie tak i tu, występują czasem choroby nerek, wątroby, nowotwory. Niemałą rolę odgrywają tu czynniki środowiskowe a w pewnym stopniu też i dziedziczne. Bardzo ważne jest zabezpieczenie psa przed kleszczami. Choroby odkleszczowe, zwłaszcza borelioza, babeszjoza powodują często nieodwracalne zmiany w organizmie a nawet śmierć.

 

W rasie nie ma obowiązkowych badań w kierunku dysplazji stawów biodrowych, niemniej jednak dysplazja występuje i odpowiedzialny hodowca powinien wziąć to pod uwagę planując krycia. Prześwietlenia wykazały u obu naszych suczek HD A/A. Takie same wyniki miały psy – ojcowie miotów.

 

Więcej informacji na temat zdrowia można znaleźć na forum www.posokowce.com.pl oraz w Bazie Rodowodowej Posokowców, nieocenionej pomocy dla nas hodowców a także wszystkich obecnych i przyszłych właścicieli.

 

Trudniejsza sytuacja zdrowotna panuje w naszej drugiej rasie. Hiszpańskie psy dowodne, zwłaszcza te pochodzące z ojczyzny rasy, nie są wolne od wielu chorób, takich jak:

  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • PRA – postępujący zanik siatkówki
  • RD – dysplazja siatkówki
  • goniodysplazja
  • inne genetyczne choroby oczu, jak ektropium, entropium, distichiasis, katarakta i inne
  • choroby tarczycy
Niestety w ojczyźnie rasy dylemat hodowlany „typ czy zdrowie” bardzo często przeważa się na korzyść typu. Stąd piękne psy, o doskonałych proporcjach, szacie… ale często nieprzebadane. Na szczęście ostatnio sytuacja nieco się polepsza i miejmy nadzieję, że wkrótce wzrastająca świadomość hodowlana w ojczyźnie rasy pozwoli na większą popularyzację testów i podniesienie zdrowotnego poziomu rasy. 

Mimo większej tolerancji w innych krajach europejskich my zdecydowaliśmy się na bardzo rygorystyczne przestrzeganie wymogów zdrowotnych. Jak do tej pory rodzice we wszystkich naszych skojarzeniach mieli najlepsze wyniki: HD A/A, ED 0/0, prcd-PRA normal (badania Optigen lub Laboklin), wolni od genetycznych chorób oczu (certyfikat ECVO), chorób tarczycy, goniodysplazji.

 

Oczywiście znalezienie odpowiedniego pod tym względem reproduktora, żeby jeszcze przy tym był piękny eksterierowo, pasował do naszej suczki i miał odpowiedni charakter a także….urodził się z długim ogonem, nie było łatwe, ale udało się i mamy ogromną satysfakcję z tego powodu.

Nie bez znaczenia jest też sprawa dziedziczenia kolorów, bardzo skomplikowana, ale dzięki pomocy doświadczonych hodowców z zagranicy, naszym wieloletnim obserwacjom miotów i rozgryzaniu genetycznych zagadek udało się ten problem rozwikłać. Oczywiście zdarzają się niespodzianki, ale umiemy już z dużym prawdopodobieństwem prognozować, co się może urodzić a co na pewno nie. 

Mając na uwadze nasze wieloletnie zaangażowanie w popularyzacje tej rasy w Polsce, bardzo byśmy chcieli, żeby nasze trudy nie poszły na marne i dalszy rozwój hodowli nie zaprzepaścił naszych starań o zdrowie urodzonych w Polsce Hiszpanków.© bona-espero.pl | CMS system zarządzania treścią 3w-cms | engine solidside